wtorek, 23 października 2012

Przełamujemy stereotypy w ogrodzie


Chcesz mieć ciekawy i nietypowy ogród, taki, którego będą zazdrościć ci nie tylko sąsiedzi, ale także goście w twoim domu? Czasem nie trzeba wiele energii, pieniędzy i wiedzy o urządzaniu terenów zielonych, by wpaść na ciekawe rozwiązanie i zaskoczyć wszystkich wyglądem ogrodu.

Odpowiedni wybór roślin
Niekiedy wystarczy tak urządzić ogród i wybrać takie rośliny, które połączone ze sobą, będą nietypowe i będą zaskakiwać. Kto powiedział, że nie można odważnie łączyć kolorów, gatunków, wielkości? Przy łączeniu trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby wybierać rośliny, które mogą żyć obok siebie i nie będą sobie nawzajem zabierać słońca czy składników mineralnych, niezbędnych do życia.
A może rośliny w donicach?
Jeśli chcesz iść o krok dalej – możesz zrezygnować z posadzenia roślin w glebie na rzecz… donic ogrodowych. Donice są o tyle praktyczne, że kwiaty, jakie się w nich znajdują, możemy przesuwać w dowolne miejsce. To daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych, pozwala na ustawianie roślin w różnej konfiguracji, sprawdzanie różnych pomysłów, komponowanie różnych kolorów ze sobą. Poza tym rośliny w donicach pozwalają ciągle coś w ogrodzie zmieniać, a to szczególnie ważne dla tych, którzy nie lubią monotonii i rutyny i lubią zmiany.
Dekoracyjna donica podstawą eleganckiego ogrodu
Donice ogrodowe produkowane są obecnie w tak wielu modelach, stylach, kolorach i wielkościach, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Można kupić wszystkie donice jednakowe, a można poszaleć z kolorami i stylami, łącząc różne ze sobą. Trzeba jednak pamiętać, ze jeśli już wprowadzamy ciekawy element w postaci różnych donic, to warto, by rośliny w nich posadzone były takie same – i na, odwrót. Inaczej uzyskamy niepożądany efekt chaosu, a doniczki zamiast eleganckim uzupełnieniem ogrodu będą sprawiały wrażenie, jakby były zestawione ze sobą przypadkiem, bez pomysłu. Wybierając donice dobrze jest także uwzględnić to, jak wyglądają nasze meble ogrodowe i dobrać je pod kątem stylu i stworzyć spójną koncepcję.
Ekstrawaganckie formy
A jeśli i to dla ciebie za mała ekstrawagancja – może warto pójść jeszcze o krok dalej. Kwiatów nie musisz przecież sadzić w jednakowych, nudnych sklepowych donicach, ale wybrać coś bardziej nietypowego. W hipermarketach ogrodniczych i sklepach internetowych znajdziesz na przykład donice drewniane z pergolami albo donice w kształcie… taczki. Takie nietypowe kształty są coraz bardziej popularne, dlatego oferta producentów donic z miesiąca na miesiąc jest coraz szersza. Jeśli jednak nie znajdziesz nic dla siebie pośród ciekawych donic sklepowych, zawsze możesz zaaranżować własne donice. Nikt nie powiedział przecież, że nie można posadzić roślin np. w starym, emaliowanym lub drewnianym wiadrze lub balii, kupionej za kilka złotych na targu staroci. Takich pomysłów może być całe mnóstwo – w ten sposób możesz urządzić ciekawy ogród i oryginalnie posadzić rośliny nawet nie wydając ani grosza. Inspiracji można szukać na strychach i w piwnicach, gdzie większość z nas przechowuje stare, nieużywane przedmioty, które świetnie nadają się na donice. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, by wyróżnić swój ogród takim nietypowym dodatkiem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz