poniedziałek, 6 września 2010

KONSERWACJA I PIELĘGNACJA MEBLI OGRODOWYCH DREWNIANYCH

Od dawna drewno jest wykorzystywane do produkcji ławek ogrodowych, krzeseł, stołów, huśtawek, piaskownic dla dzieci oraz innych elementów wyposażenia ogrodu. Wielu uważa ,że jest to najlepszy materiał na meble ogrodowe, ponieważ dodają wiele uroku i pasują praktycznie do każdego klimatu.

Aby długo cieszyć się pięknym wyglądem naszego ogrodu musimy także odpowiednio zadbać o nasze meble ogrodowe.
Meble ogrodowe z rodzimych gatunków drzew takich jak sosna, świerk, buk, olcha, czy dąb trzeba co jakiś czas konserwować i pielęgnować, ponieważ narażone są na szkodliwe działanie wilgoci, zmienną temperaturę oraz promieniowanie UV. Posiadają w swoim składzie mniej naturalnych olei niż drewno teakowe, czy bangkirai.
Zazwyczaj wszelkie ławki ogrodowe, krzesła, stoły i inne akcesoria drewniane, które kupujemy w marketach, czy przez Internet są fabrycznie impregnowane, ale wiele poradników oraz fachowców zaleca dodatkowe olejowanie bezpośrednio po rozpakowaniu. Przeważnie fabrycznie zapakowane meble ogrodowe posiadają instrukcję obsługi i zawsze należy się do niej stosować.
Niemiecka marka Osmo posiada w swej ofercie bardzo ciekawe i dobre jakościowo produkty do ochrony drewna, które zabezpieczają przeciwko siniźnie, gniciu i pleśni. Lazura do ochrony drewna w swoim składzie posiada naturalne oleje, które wnikają głęboko w drewno utrzymując jego elastyczność i zdrowie, a do renowacji nie wymagane jest szlifowanie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ wystarczy nałożyć nową warstwę i po sprawie. Dodatkową cechą tego środka jest odporność na wodę.
Jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o nasze ławki drewniane, czy krzesła i stoły do ogrodu i zauważyliśmy, że porośnięte są mchem nie musimy się zbytnio wysilać, aby to usunąć. Wystarczy ,że zastosujemy odpowiedni produkt do usuwania glonów i mchu np.Gard clean, który nie dość, że samoczynnie czyści to utrudnia też ponowne powstawanie zielonego nalotu.
Na drewnie teakowym bardzo często możemy zauważyć szary nalot. który związany może być z gwałtowną zmianą temperatury ,gdyż drewno teakowe jest gatunkiem egzotycznym i sprzedawane jest bez impregnacji.Do pielęgnacji takiego drewna można zastosować Entgrauer, który usuwa szarość i ulega rozkładowi biologicznemu.
Aby nasze meble do ogrodu zmieniły kolor powinniśmy najpierw zastosować specjalny zmywacz do farb, który zmywa stare powłoki kolorystyczne. Następnie wystarczy pozdzierać resztki szpachelką i pomalować nowym kolorem.
Jeśli drewno to widoczne słoje. Niektórzy specjalnie odnawiają nawet całe zestawy mebli ogrodowych usuwając starą powłokę, która zakrywała te piękne naturalne słoje i odnawiają je, aby wyeksponować ich prawdziwą strukturę. Można do tego celu zastosować transparentną Lazurę jednorazową Osmo lub inne dostępne środki takie jak bezbarwny drewnochron.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz