wtorek, 23 listopada 2010

PRZED ZAKUPEM MEBLI OGRODOWYCH...

Mała architektura ogrodowa z drewna jest świetnym i chyba najbardziej praktycznym rozwiązaniem do znacznej części ogrodów, gdyż drewno jest naturalnym źródłem do produkcji mebli ogrodowych a przy tym  tworzy jedną całość z otaczającą go zielenią. Wszelkie ławki ogrodowe, stoły i krzesła z tego surowca pasują do pozostałych drewnianych części ogrodu, czyli  pergoli, altan, donic, huśtawek czy płotów. Drewniane meble nadają się praktycznie wszędzie, między innymi na taras i balkon, ale wyglądają równie elegancko i estetycznie postawione bezpośrednio na zielonym trawniku.
Należy jednak pamiętać iż drewno wymaga systematycznej  pielęgnacji. Porządne, stabilne krzesła , czy stoły są dość ciężkie, więc w przypadku, gdy nie mamy innej możliwośći i musimy przestawiać , czy składać meble ogrodowe najlepiej wybrać je z lekkich materiałów takich jak plastik, czy alluminium. Pamiętajmy jednak, że meble z plastiku bądź alluminium nie odzwierciedlą wiejskiego klimatu ogrodu tak jak w przypadku naturalnego drewna, ale  możemy je wziąć pod uwagę przy tworzeniu ogrodów nowoczesnych.Często stosuje się je na balkonach lub tarasach. Do ogrodu w stylu romantycznym polecam żeliwne meble ogrodowe, które wprowadzą do ogrodu miłą i przytulną atmosferę.


Przed zakupem mebli drewnianych

Po pierwsze - gatunek drewna , z którego wykonane są meble ogrodowe. Gatunki egzotyczne, a ściślej ujmując drewno teakowe, eukaliptusowe i bangkirai są najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne a ponadto zawierają w swoim skaldzie specjalne, naturalne oleje, które zabezpieczają drewno przed szkodnikami.mchami i porostami. Meble z drewna egzotycznego wytrzymują nawet około 25 lat.
Odmiany drewna krajowego typu świerk, sosna, buk, dąb, brzoza ,czy olcha również świetnie sprawdzają się w produkcji mebli ,jednak są mniej trwałe niż gatunki egzotyczne. Wymagają więcej czynnośći konserwujących i pielęgnacyjnych.Po drugie - konserwacja mebli drewnianych, czyli zabezpieczenie ich przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Najlepsze rozwiązanie to oleje, które powodują , że woda nie wsiąka w głąb tylko spływa po powierzchni drewna. Najczęściej meble kupione u producenta zostały już poddane zabiegowi olejowania lecz, gdy nie mamy pewności zabieg należy ten powtórzyć. Wszelkiego typu impregnaty są również dobrym rozwiązaniem, aby zabezpieczyć drewno przed grzybami, wilgocią i pleśnią, które stosuje się zazwyczaj do krajowych gatunków drewna. Meble egzotyczne nie wymagają takich zabiegów. Często stosuje się również lakiery, które występują w kolorach bądź są też bezbarwne dzięki którym powierzchnia staje się błyszcząca lub matowa. Aby uniknąć niekontrolowanych niespodzianek wystarczy postępować zgodnie z instrukcją załączoną do mebli przez producenta.

Po trzecie -wygoda. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy sprawdzić, czy ławki ogrodowe,bądź krzesła są odpowiednio wyprofilowane, czy posiadają dodatkowe zabezpieczenia np.przed niechcianym złożeniem się lub czy będą do nich pasowały poduszki a także , czy są łatwe w transporcie i jak zostały wykończone, gdyż estetyka jak wiadomo jest nieodzownym elementem w tworzeniu swojego ogrodu, patio bądź tarasu.

Po czwarte - cena. Logiczne jest , że zestawy ogrodowe w całości kosztują więcej niż pojedyncze elementy takiego zestawu , np. ławka, stół , czy krzesło, ale warto zastanowić się , czy nie korzystniej będzie kupić właśnie taki zestaw mebli ogrodowych. Gdy mamy możliwości względem metraża to warto skorzystać z takiego rozwiązania, gdyż w całości kosztują one w rzeczywistości mniej niż jak bysmy kupili np. ławkę, krzesło i stół osobno, więc bardziej się to opłaca. Tanie meble ogrodowe można znaleźć w internecie lub marketach i składach budowlanych, ale należy wziąć wówczas pod uwagę ich jakość i wykonanie. Meble ogrodowe teakowe to dość droga inwestycja, ale bardzo opłacalna ze względu na wytrzymałość drewna i ''długowieczność''. Drewna teakowego nie trzeba olejować ani w żaden inny sposób impregnować. Najtańsze wydają się meble plastikowe ,które zastępowane zostają najczęściej ich odpowiednikiem, czyli technorattanem. Jest to sztuczny rattan.Niestety droższy od plastiku, ale o wiele bardziej elegancki i luksusowy. Żeliwne meble do ogrodu kreują się dość przyzwoicie a przy tym są bardzo stabilne i wytrzymałe.
Większość z nas kieruje się subiektywnymi spostrzeżeniami wizualnymi przy wyborze mebli jenak pamietajmy o zasadach, które naprawdę warto wziąć pod uwagę przy kupnie mebli.

1 komentarz:

  1. Piękny jest ten zestaw ogrodowy na zielonej trawce...

    OdpowiedzUsuń