piątek, 15 października 2010

PRZYGOTOWANIE MEBLI DREWNIANYCH DO MALOWANIA

Meble ogrodowe z drewna są trwałe i estetyczne a do tego pasują do każdego ogrodu. Gdy drewniane meble niszczeją , należy je odnowić.

Przed rozpoczęciem malowania należy pamiętać, aby drewno było suche, czyli najlepszą porą na ten rodzaj renowacji mebli ogrodowych jest pora sucha i ciepła. Może to być wiosna, czy lato.
Jeżeli mamy dostęp do aparatu mierzącego wilgotnosć to warto sprawdzić, czy drewno jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 20 %.
Kolejną ważną czynnością jest sprawdzenie , czy Twoje  drewniane meble ogrodowe nie wymagają zastosowania środków grzybobójczych. Rozpoznamy to po zielonym lub ciemnym a nawet czarnym zabarwieniu drewna. Kiedy widać na drewnie ciemne plamy , staramy się usunąć je dostępnymi środkami grzybobójczymi.Gdy to nie pomaga należy przygotować  silny roztwór chloru i przemyć  nim zaatakowane miejsca a następnie spłukać wodą.Powinno zadziałać !
Wszelkie ubytki i pęknięcia wyrównuje się szpachlą do drewna w odpowiednim kolorze. Taki szpachel można kupić w każdym sklepie z farbami lub w marketach i sklepach budowlanych. Powierzchnię pokrytą szpachlem wyszlifować papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze i odpylić.
Jeżeli meble ogrodowe były juz wcześniej pomalowane lakierem , bądź  farbą należy ocenić, czy jest to warstwa z połyskiem, czy matowa oraz sprawdzić, czy lakier albo farba nie pęka i nie łuszczy się.
W przypadku powierzchni z połyskiem należy ją zmatowić przy pomocy szlifierki lub ręcznie przy użyciu papieru ściernego. Jeżeli musisz odnowić cały zestaw mebli ogrodowych to polecam szlifierkę która posiada specjalną przystawkę na rzepy , do której z kolei przykleja się krążki ścierne. Ułatwi to i przyspieszy proces odnawiania twojej ''małej architektury''.
Mała architektura wykonana z rodzimych gatunków drewna, czyli wszelkie ławki ogrodowe, krzesła , stoły ogrodowe, altanki, czy kosze drewniane powinny być zaimpregnowane specjalnymi lakierami , które odporne są na wilgoć i wodę. Lakiery i farby wodoodporne dostaniesz w każdym składzie budowlanym.
W przypadku gdy sami  kupujemy deski na ławki ogrodowe lub inne meble z drewna i nie są one zaimpregnowane , czyli są w stanie surowym można je zakonserwować specjalnym olejem, który wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je przed wilgocią, szkodnikami i grzybami.Używamy do tego pędzel lub gabkę. Instrukcja użycia każdego impregnatu jest zamieszczona zawsze na opakowaniu, więc nie będzie z tym żadnego problemu. Instrukcja zazwyczaj mówi, że konieczne jest naniesienie kilku warstw oleju. Nakładając pierwszą warstwę, drewno należy obficie nasączyć olejem a po upływie pół godziny  usunąć jego nadmiar i poczekać do wyschnięcia. Powtarzać ten zabieg do momentu uzyskania jednolitego koloru.  Olej podkreśla strukturę naturalnych słojów oraz ożywia kolor.
W ten sposób przygotowane meble ogrodowe można pomalować dostępnymi na rynku środkami do malowania drewna.
Należy pamiętać, aby meble z drewna sosnowego, bukowego, dębowego i innych gatunków krajowych zostały na zimę dokładnie umyte i osuszone oraz schowane do zamkniętego pomieszczenia, aby nie narażać ich na zmienne warunki atmosferyczne.

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego równiez można olejować, aby zapobiec przed szarzeniem. Jednak nie wszyscy to robią ponieważ jest to naturalny proces i przez wielu srebrzysto-szary nalot jest wręcz porządany. Dzieje się tak poprzez działanie promieni słonecznych.

 

4 komentarze:

 1. "równiez można olejować, aby zapobiec przed szarzeniem. Jednak nie wszyscy to robią ponieważ jest to naturalny proces i przez wielu srebrzysto-szary nalot jest wręcz porządany." Jak pożądany? Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś chciał mieć naloty na meblach. Można rozwinąć ten wątek?

  OdpowiedzUsuń
 2. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego zawierają same w sobie naturalne oleje, które konserwują i zabezpieczają je przed ''szarzeniem'', ale mimo tego można co jakiś czas samemu kupić specjalny ''olej''przeznaczony dla tego typu drewna i można je impregnować samemu. Meble kupione w składach budowlanych, w marketach, czy sklepach przeważnie są zaimpregnowane ciśnieniowo przez producenta, ale wiele osób uważa, że przed pierwszym użyciem należy je zakonserwować.Meble ogrodowe teakowe nie wymagają takich zabiegów natomiast w przypadku drewna krajowego pamiętajmy aby o to zadbać.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio wziąłem się za budowę altanki. Używam drewna konstrukcyjnego (modrzewiu): http://www.drewnokonstrukcyjne.com.pl/produkty/drewno-konstrukcyjne-lite-kvh/ Altanka jest na ukonczeniu. Czym ją impregnowac, tak by nie było trzeba tego robić za często???Czym wy konserwowaliście?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobre uwagi. Długo szukałem poradnika do mebli drewnianych, ostatnio właśnie miałem wrażenie, że coś pomieszałem. Teraz wszystko jasne, wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń